Vyhľadávanie:

Draghi hovorí o budúcnosti európskej konkurencieschopnosti

Draghi hovorí o budúcnosti európskej konkurencieschopnosti

Bývalí taliansky premiér Mario Draghi nedávno vystúpil na plenárnom zasadnutí EP v Štrasburgu. Vo svojom príhovore sa zameral na budúcnosť európskej konkurencieschopnosti. Stojí za to si túto správu prečítať.

Draghi v  Správe o budúcnosti konkurencieschopnosti Európy, ktorú predložil predsedníčke Európskej komisie poukázal na dramatické zmeny vo svete, vrátane spomaľovania svetového obchodu, meniacej sa geopolitiky a zrýchľujúcich sa technologických zmien. Európa, ktorá je týmto zmenám najviac vystavená, čelí výzvam ako: vysoké ceny energie, závislosť na kritických surovinách a zaostávanie v nových technológiách.

Draghi zdôraznil potrebu Európy zachovať svoje základné hodnoty demokracie, slobody, mieru, rovnosti a prosperity v udržateľnom prostredí. Varoval, že bez týchto hodnôt by Európa stratila svoj dôvod existencie. Správa uvádza tri hlavné oblasti činnosti:

  • preklenutie inovačnej priepasti so Spojenými štátmi a Čínou,
  • spoločný plán dekarbonizácie a konkurencieschopnosti
  • a zvýšenie bezpečnosti a zníženie závislosti.

Na preklenutie inovačnej priepasti správa navrhuje reformu celého inovačného ekosystému, podporu inovatívnych startupov a zvýšenie verejných výdavkov na prelomové technológie.

Pre dekarbonizáciu správa vyzýva na zníženie cien energií, podporu čistých energetických technológií a riešenie konkurencie z Číny.

Na zvýšenie bezpečnosti správa odporúča rozvoj skutočnej zahraničnohospodárskej politiky EÚ, zabezpečenie dodávateľských reťazcov pre kritické technológie a posilnenie obranného a vesmírneho priemyslu.


Mario Draghi je taliansky ekonóm, akademik, bankár, štátnik a štátny úradník, ktorý pôsobil ako predseda vlády Talianska od februára 2021 do októbra 2022. Pred vymenovaním za predsedu vlády pôsobil v rokoch 2011 až 2019 bol prezidentom Európskej centrálnej banky (ECB). Draghi bol tiež predsedom Rady pre finančnú stabilitu v rokoch 2009 až 2011 a guvernérom Národnej banky Talianska v rokoch 2006 až 2011.

V čase keď predsedal ECB, počas krízy eurozóny, preslávil sa po celej Európe tým, že povedal, že by bol pripravený urobiť "čokoľvek", aby zabránil zlyhaniu eura. V roku 2014 bol Draghi zaradený do zoznamu FORBES ako ôsmy najmocnejší človek na svete. V roku 2015 ho časopis Fortune označil za "druhého najväčšieho lídra na svete". Je tiež jediným Talianom, ktorý bol trikrát uvedený vo výročnom zozname Time 100. Okrem toho je vďaka svojej menovej politike všeobecne považovaný za "záchrancu eura" počas európskej dlhovej krízy.


Slovenské titulky na videách si môžete nastaviť pomocou ikony Nastavenie, Titulky, následne vyberte voľbu Automoticky preložiť a jazyk Slovenčina.

Ďalšie články

EÚ potrebuje odolné a silné podniky

Tesne pred začiatkom maďarského predsedníctva Európskej únie, ktoré začalo v júli, sa stretli v Budapešti európski zamestnávatelia združení v BusinessEurope, aby rokovali o konkurencieschopnosti a odolnosti európskych podnikov. Republikovú úniu zamestnávateľov reprezentoval na tomto stretnutí jej prezident Miroslav Kiraľavarga.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...