Vyhľadávanie:

Zazimovali sme jazierko

Zazimovali sme jazierko

Rozprávali sme sa o zazimovaní jazierka vo Vstupnom areáli U. S. Steel s Robertom Gregorekom, zástupcom riaditeľa pre prevádzku Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.
Dozviete sa ako správne udržiavať pestrosť parkovej úpravy v symbióze s voľnou prírodou.
Akú starostlivosť si vyžaduje vodná plocha a jej obyvatelia.
A na záver rozhovoru sa dozviete, aký posypový materiál je najvhodnejší pre zimnú údržbu chodníkov a ciest, najmä v blízkosti okrasných, ovocných stromov a vodných plôch.

Čo všetko si vyžaduje správne zazimovanie jazierka?
Približne prvé dva roky je nutné venovať zvýšenú pozornosť rovnako jazierku, ako aj okolitým výsadbám. Z priľahlých plôch aj pobrežného pásu je pred príchodom zimy vhodné odstrániť väčšie odumierajúce nadzemné časti vňate trvaliek, ktoré by počas zimy podliehali rozkladu a podporovali rozvoj plesní a hubových chorôb. Môžeme odstrihávať aj poškodené časti rastlín, prípadne tie, ktoré zasahujú do chodníka a bránia bežnej prevádzke. Ponechávame bez zásahu predovšetkým kríky, od ktorých sa očakáva skoré jarné kvitnutie. Tie majú už na svojich vetvičkách zárodky budúcich kvetov. Naopak, druhy kríkov, ktoré budú kvitnúť až v období budúceho leta, môžeme zostrihnúť. Niektoré okrasné trávy, ktoré ešte pekne vyzerajú a budú cez zimu atraktívne, tiež ponechávame bez úpravy. Je vhodné ako ochranu pred vymrznutím pridať novú vrstvu mulčovacej kôry na miesta, kde si to trvalky počas zimného obdobia vyžadujú. Vyplievaním obmedzujeme len trvalé burinné druhy a náletové dreviny, ktoré sa snažia uchytiť v blízkosti jazierka z priviateho semena z okolitej prírody. Ide predovšetkým o niekoľko druhov vŕb, osiky, botanické druhy aj krížence topoľov, ktoré sa ľahko šíria a rýchlo rastú. Sú to v období po založení výsadieb konkurenčné dreviny a niektoré z nich by dosiahli za krátky čas veľkú výšku. Do budúcna nie je vylúčené, že niektoré z nich sa ponechajú ako súčasť trendu zbližovania s voľnou prírodou, avšak v takom rozsahu, aby sa zachovala atraktívna pestrosť parkovej úpravy. Výsledkom bude symbióza ľudmi vytvorených výsadieb a voľnej prírody. Do budúcna bude zaujímavé sledovať ich vzájomnú interakciu.

Je potrebné sa postarať aj o vodnú plochu jazierka?
Pozornosť si samozrejme vyžaduje i samotná vodná plocha. Je potrebné zamedziť akémukoľvek veľkému prísunu čerstvej organickej hmoty na dno jazierka, napríklad opadávajúceho lístia. V našom prípade je to veľmi dobre vyriešené tým, že väčšina listov, ktoré dopadnú na hladinu, sa nepotopí, ale zachytí ich technická podpora  umiestnená pod mostíkom. Deje sa tak pomocou skimmerov na odchytávanie nečistôt z vodnej plochy do filtračnej jednotky. Ďalším opatrením je zamedzenie výskytu rias. Opatrenia na obmedzenie rastu vláknitých druhov sme vykonávali celé leto viacerými spôsobmi. V boji s mimi vedia byť nápomocné aj niektoré druhy rýb. V lete bolo vysadených do jazierka postupne 56 mladých  podustiev severných (často známa aj pod českým menom „ostroretka“). Pred príchodom zimy sa podarilo  doplniť ďalších 33 dospelých jedincov. Tieto ryby sú aktívnejšie za studeného počasia než iné druhy, sú už pohlavne dospelé, čo vytvára predpoklad ich rozmnoženia. Vyšší počet prispeje k zníženiu zarastania rias v jazierku v budúcom roku. Vláknité riasy sú totiž ich dominantnou potravou. Trpezlivo ich neustále oškrabkávajú z kameňov na dne svojimi typicky tvarovanými ústami. Okrem nich sa v malých lagúnach jazierka ukladá ku zimnému odpočinku viac ako dvesto  červeníc, zopár kusov  plotíc,  karasov, 66 štíhlych farebných  jalcov a okolo sto drobných farebných  kapríkov. Väčšina vodných živočíchov v zimnom období upadá do odpočinkového režimu. Majú spomalený metabolizmus, minimálnu spotrebu kyslíka a neprijímajú takmer žiadnu potravu. Preto nepotrebujú žiadne dokrmovanie. Je veľká pravdepodobnosť, že počas zimy vodných obyvateľov tak ľahko neuvidíme. Svoje miesta majú v hlbších miestach, medzi rastlinami, kde v obrovských počtoch sú schopné stráviť celú zimu a na jar sa opäť objavia.

Vyžaduje si jazierko i  ďalšie zásahy v prípade veľmi tuhých mrazov?
V prípade veľmi tuhej zimy s viacerými mrazivými dňami počas dlhšej doby, kedy môže jazierko pokryť súvislá ľadová pokrývka, je prospešné, ak na vhodne zvolenom mieste vytvoríme v ľade otvor. Hlavným účelom nie je zabezpečiť prísun kyslíka do vody, ale naopak umožniť odplynovanie metabolitov. Ak by súvislý ľad uzavrel nepriedušne hladinu, plyny, ktoré vznikajú vo vode rozkladom organickej hmoty, by nemali ako uniknúť a mohli by byť pre obyvateľov jazierka toxické. Mostík nad hladinou napomáha zabrániť vyžarovaniu energie z vody, a preto sa pod ním po väčšiu časť zimy hrubší ľad neutvorí. Ak by ale predsa len zamrzla celá hladina, máme do jazierka vyústené trubice, cez ktoré kompresor na dno dopraví telejší vzduch a ten bude udržiavať otvor v ľade.

Ako to bude so zimným posypom v okolí jazierka?
Počas zimného obdobia nebude vnútorný chodník okolo jazierka ani mostík cez jazierko sprístupnený. Bude to preto, že v bezprostrednom okolí vodnej plochy a priľahlých záhonoch nie je možné vykonávať tradičnú zimnú údržbu s využitím agresívnej soli a posypových materiálov. Bežná chemická soľ (NaCl) používaná na zimné odmrazovanie ciest a chodníkov sa v roztoku (v rozpustenom stave) rozloží na sodík a chlór. Tieto chemické prvky extrémne škodia životnému prostrediu. Chloridy priamo pôsobia toxicky, spaľujúco. Sodík preniká do pôdy a spôsobuje jej uľahnutie, zlepenie, peptizáciu. To znamená, že znehodnocuje fyzikálnu štruktúru pôdy. Okrem toho vytesňuje výživné prvky z pôdneho komplexu. Nadmerné množstvo soli väčšinu rastlín vážne poškodzuje, alebo ich obmedzuje v plnohodnotnom rozvoji. Preto, ak je to možné, používajme ekologickejšie prostriedky. Kamenná soľ je jedna z najhorších alternatív. V konečnom dôsledku negatívne ovplyvňuje nielen samotnú pôdu, rastliny, ale kontaminuje aj spodné vody, ktoré sú zásobárňami pitnej vody a končí vo vodných tokoch, kde tiež môže v nadmernom množstve napáchať veľké škody.

Ďakujeme za rozhovor a množstvo dobrých rád, ktoré sa dajú využiť i pri zimnej údržbe našich záhrad či jazierok.

Radi by sme na záver nášho rozhovoru doplnili, že v spolupráci s Botanickou záhradou UPJŠ Košice bude naša spoločnosť používať pri zimnej údržbe vonkajšieho asfaltového chodníka prijateľnejší posypový materiál. Na rozpúšťanie námrazy budeme aplikovať kryštalické hnojivá, ako napríklad klasickú kryštalickú močovinu, ktorá je pri nízkych teplotách účinnejšia, ako kamenná soľ (kamenná soľ je účinná iba do približne mínus desať stupňov Celzia). Ak sa použije kryštalická močovina v primeranej miere, tak dusík, ktorý obsahuje, môže byť využitý rastlinami ako plnohodnotná výživa. Čisté kryštalické hnojivá je účelné pri aplikovaní počas zimnej  údržby obmieňať, aby nedochádzalo ku jednostrannému prehnojeniu priľahlých plôch. Tým sa priblížime takmer ku ideálnemu stavu, kedy vegetácii ani pôde neškodíme, ale ich podporujeme v zdravom vývoji.

Ďalšie články

EÚ potrebuje odolné a silné podniky

Tesne pred začiatkom maďarského predsedníctva Európskej únie, ktoré začalo v júli, sa stretli v Budapešti európski zamestnávatelia združení v BusinessEurope, aby rokovali o konkurencieschopnosti a odolnosti európskych podnikov. Republikovú úniu zamestnávateľov reprezentoval na tomto stretnutí jej prezident Miroslav Kiraľavarga.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...