Vyhľadávanie:

Vášeň pre perie a farby

Vášeň pre perie a farby

O tom, že v našej firme máme šťastie na kolegov so zaujímavými záľubami, niet pochýb. Niektorí sú vášnivými športovcami, iní kreatívni, ďalší radi trávia čas v prírode alebo sa venujú inej zaujímavej činnosti. Netradičný koníček má Marcel Hintoš, vedúci zmeny v divíznom závode Energetika. V súkromí je vášnivým chovateľom papagájov.

Čo vás priviedlo k chovu vtákov?
Už od detstva som mal blízky vzťah k prírode a zvieratám obzvlášť. Keďže bývam na dedine, rôzne zvieratá sme chovali aj chováme doteraz. Mne najviac učarovali vtáky, obzvlášť papagáje a ich farebné kombinácie. Doma sme síce žiadne nemali, ale rodičia neboli proti a tak som s chovom papagájov začal už ako malý osemročný chlapec. Musím konštatovať, že ma to drží bez akejkoľvek prestávky dodnes, čo je už 35 rokov.

Aké druhy momentálne chováte?
V mojich voliérach sa vystriedalo množstvo druhov papagájov, od prvotných anduliek, neskôr koriel, roziel pestrých a penantových, agapornisov, princov, či papagájov spevavých, mnohofarebných, nádherných, horských, kráľovských, senegalských,... A musím podotknúť, že sa mi podarilo z každého druhu odchovať aj mláďatá. Posledné roky sa špecializujem už iba na alexandre malé. Sú to elegantné vtáky o veľkosti 40 cm s dokonalým, akoby vyžehleným operením. Hlavným dôvodom, prečo som si obľúbil práve tieto vtáky okrem spomínanej elegancie, je množstvo farebných kombinácií, ktoré ma očarili.

Čo vám to prináša, čo vás na tom baví?
Táto otázka je pre mňa tak rozsiahla, že odpoviem úplne jednoducho. Chovám pre krásu, úžitok a potešenie.

Aké sú najväčšie nástrahy a problémy pri chove vtákov?
Určite sú to rôzne choroby, predátori ako mačky, kuny, dravé vtáky a neodmysliteľné hlodavce. Na prevencii si zvlášť zakladám. Pri zadovážení nového jedinca mu odoberám krv a posielam vzorku do špecializovaného laboratória na diagnostikovanie možných ochorení. Jedinec putuje do karantény a až po doručení výsledkov ho zaradzujem do vlastného chovu.

Koľko času denne venujete starostlivosti o vtáky?
Iba samotné kŕmenie mi zaberie denne takmer hodinu. Veľa času zaberie aj upratovanie, dezinfekcia a rôzne opravy chovateľského zariadenia.

Ako sa vám darí skĺbiť chov vtákov s pracovným a rodinným životom?
Papagáje chovám od útleho detstva a je to moja celoživotná záľuba a vášeň zároveň. Som aktívny človek, ale papagáje boli aj vždy budú na poprednom mieste. Ak človek chce, nájde správnu cestu ako skĺbiť všetko dohromady.

Odkiaľ čerpáte informácie o chove vtákov?
V začiatkoch môjho chovu to nebolo také jednoduché ako je to dnes. Informácie som čerpal hlavne z odbornej literatúry a časopisov. Dnes je to o niečo jednoduchšie, na internete sa dá nájsť množstvo informácií, žiaľ, musím podotknúť, že nie všetky sú úplne pravdivé. Ja uprednostňujem osobný kontakt či už na chovateľských stretnutiach, alebo priamo u kolegov chovateľov. Pravidelne s kamarátmi chovateľmi navštevujeme chovateľské stretnutia, či už u nás na Slovensku, alebo v zahraničí, kde získavame nové informácie, poznatky, aj rôzne chovateľské potreby.

Aké rady by ste dali začínajúcim chovateľom vtákov, prípadne ľuďom, ktorí si chcú zadovážiť operenca ako domáceho miláčika?
Tu sa musíme pozastaviť a rozdeliť chovateľov, ktorí majú papagája ako domáceho miláčika a chovateľov, ktorí chovajú viacero vtákov vo voliérach. Pri prvej skupine platí, že domáci miláčik si bude vyžadovať omnoho viac času a pozornosti ako vtáci z voliér. Existuje množstvo druhov vtákov, ktoré sú perfektnými spoločníkmi, od úplne najznámejších anduliek až po papagája sivého – žaka, považovaného za najinteligentnejšieho. Na chov sa treba dôkladne pripraviť. Získať o ňom čo najviac vedomostí a zároveň vytvoriť vtákovi čo najlepšie podmienky, aby netrpel. Existuje množstvo článkov o tom, ako si vybrať to najlepšie na základe svojej povahy a tiež časových možností. To najlepšie nielen pre seba, ale aj pre papagája. Ako domáceho miláčika by som určite odporúčal zadovážiť si jedinca, ktorý bol vybraný z hniezda predčasne a dokrmovaný chovateľom. S takýmto jedincom sa začínajúcim chovateľom bude pracovať omnoho jednoduchšie. Pri druhej skupine voliérových vtákov treba sledovať ich správanie, možnú agresiu, neprirodzené správanie a naučiť sa v prípade potreby včas zareagovať. V každom prípade je však veľmi dôležitá prevencia proti rôznym chorobám ako aj dodržiavanie hygieny, či už ide o klietku alebo voliéru.

Ako sa menil váš prístup k chovu vtákov v priebehu rokov? Máte nesplnené sny?

Prístup aj chovateľský zápal je stále rovnaký. Teším sa z každého úspešne odchovaného mláďaťa ako aj nových mutácií, ktoré sa mi podarí odchovať. Chovateľské zariadenie už v najbližšom období neplánujem rozširovať, 25 voliér je viac než dosť. Ale ako sa hovorí „nikdy nehovor nikdy“. Skôr by som sa chcel zamerať na získavanie a následný odchov mutácií, ktoré v mojom chove ešte chýbajú. Snom, ktorý by som si chcel splniť, je navštíviť Loro Parque na Tenerife, najrozmanitejšiu rezerváciu papagájov na svete a získať nové poznatky.


Fotografie: Marcel Hintoš

Ďalšie články

Oceľ nesmie zmiznúť z Európy

Pred chvíľou sa skončila demonštrácia v Bruseli, ktorú organizoval industriAll s podporou Európskej oceliarskej asociácie (EUROFER).

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...