Vyhľadávanie:

Chrípka "udrela" naplno

Chrípka "udrela" naplno

Chrípková sezóna sa na s evernej pologuli začína začiatkom októbra a pretrváva približne do začiatku mája. V súčasnosti na Slovensku chorobnosť na akútne respiračné ochorenia a chrípku stúpa k svojmu maximu.  Takýto nárast chorobnosti je očakávaný a v tomto období k nemu obvykle dochádza každý rok po konci vianočných prázdnin, kedy sa deti i dospelí vracajú naspäť do školských a pracovných kolektívov.

Očakáva sa, že vzostup chorobnosti na respiračné ochorenia bude pokračovať približne dva až tri týždne a následne by malo dôjsť k jej poklesu. Jedným z dôvodov je začiatok jarných prázdnin, ktoré začínajú v polovici februára. Počas prázdnin budú deti mimo školských resp. detských kolektívov, a teda sa obmedzí šírenie respiračných ochorení medzi deťmi.

V posledných dňoch stúpa počet absencii z dôvodu ochorenia našich zamestnancov, alebo ich rodinných príslušníkov, aj v našom podniku.

Chrípka vôbec nie je banálne ochorenie

Chrípka môže mať veľmi ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a dokonca spôsobiť smrť.  Môže viesť k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania, či zápalovým ochoreniam srdca alebo infarktu.

GRAF Počet vymeškaných pracovných zmien z dôvodu čerpania práceneschopnosti (PN), voľna pre ošetrenie člena rodiny (OČR), alebo tzv. „paragrafu - voľna na vyšetrenie či sprevádzanie (7+7)  (=USSK + všetky dcérske spoločnosti spolu)

Vysokú chorobnosť zaznamenávame každoročne v mesiacoch január - marec a október - november, pričom leto je tradične obdobím s nižším čerpaním voľna z dôvodu chorôb v rodine. Krivky rokov 2020 (žltá) a 2021 (fialová) predstavujú tzv. covidové / pandemické obdobie, ktoré bolo v mnohých ohľadoch špecifické.

Ako sa chrániť počas chrípkovej sezóny

  • vyhýbajte sa kontaktu s chorými osobami
  • dodržujte dôkladnú hygienu rúk
  • nedotýkajte sa tváre a očí neumytými rukami
  • dodržiavajte respiračnú etiketu (kašeľ a kýchanie do jednorazovej papierovej vreckovky, ak vreckovka nie je narýchlo poruke, kýchať do ohybu lakťa)
  • vetrajte miestnosti niekoľkokrát denne (často, krátko, nárazovo)
  • pravidelne dezinfikujte povrchy, ktorých sa ľudia často dotýkajú a nezdieľajte osobné predmety s inými ľuďmi
  • ak máte príznaky ochorenia, zostaňte doma
  • prekryte si dýchacie cesty v nemocnici, čakárni a ambulancii lekára, v domovoch sociálnych služieb a lekárňach, ale aj všade tam, kde sa zhromažďuje väčšie množstvo ľudí (obchody, prostriedky hromadnej dopravy, kiná, divadlá)
  • obmedzte podávanie rúk, objatia a dotyky s osobami, ktoré s vami nežijú v jednej domácnosti
  • na pracoviskách zvážte nevyhnutnosť fyzických porád a podobných fyzických stretnutí, ak to povaha práce dovoľuje, využívať prácu z domu

Očkovanie = najlepšia prevencia

  • Najúčinnejšiu prevenciou proti chrípke je očkovanie v jesenných mesiacoch pred chrípkovou sezónou.
  • V súčasnosti má očkovanie zmysel predovšetkým pre seniorov či chronicky chorých. Treba však myslieť na to, že vytvorenie dostatočnej hladiny protilátok trvá 10-14 dní, takže sa môže stať, že na chrípku ochoriete skôr, ako sa vám protilátky vytvoria.
  • Očkovanie je možné cestou všeobecného lekára alebo vo Vakcinačnom centre v areáli UNLP na Rastislavovej ulici (chrípka a Covid-19, každý utorok v čase od 8:00 do 12:00 hod). Očkovanie proti chrípke je plne hradené poisťovňami.

 

Ďalšie články

Oceľ nesmie zmiznúť z Európy

Pred chvíľou sa skončila demonštrácia v Bruseli, ktorú organizoval industriAll s podporou Európskej oceliarskej asociácie (EUROFER).

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...