Vyhľadávanie:

Šampiónom dobrovoľníctva 2024 sa stal Marek Varga

Šampiónom dobrovoľníctva 2024 sa stal Marek Varga

Šampiónom dobrovoľníctva za rok 2024 sa stal Marek Varga. Ocenenie získal za svoju dobrovoľnícku činnosť v občianskom združení EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém.

Záujem o elektrické rozvody a inštalácie v ňom prebudil otec – povolaním elektrikár. Už ako chlapec mu vypomáhal, hoc len podávaním náradia, no veľa sa pri ňom naučil. Napokon sa rozhodol pre štúdium elektrotechniky na Strednej odbornej škole priemyselných technológií v Šaci. Dnes pracuje ako inšpekčný elektrikár v divíznom závode Studená valcovňa.

„Elektrotechnika je moje hobby. Postupne ma začal lákať bezdrôtový prenos informácií, vysielačky, rádiokomunikácia. Spočiatku som nemal licenciu, preto som iba počúval vysielanie na rádioamatérskych pásmach. Na stretnutí rádioamatérov na kopci Dubník v Slanských vrchoch, kde sa nachádza navyšší vysielač na Slovensku, som sa zoznámil s Branislavom Mikom, zakladateľom OZ EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém. Pozval ma na stretnutie rádioamatérov v Košiciach a inšpiroval k tomu, aby som si urobil rádioamatérske skúšky a získal licenciu na vysielanie na rádioamatérskych pásmach.”

Marek Varga pôsobí v občianskom združení ako technik – rádiooperátor. Pomohol vybudovať rádiokomunikačnú sieť, ktorá dokáže pokryť takmer polovicu východného Slovenska. Vďaka nej dokážu zabezpečiť rádiovú komunikáciu pri hasičskej činnosti, či pri pátracích a záchranných akciách, do ktorých sú zapojené dobrovoľné hasičské zbory.

„Sme aj členmi dobrovoľného hasičského zboru a a ko rádioamatéri máme urobené skúšky na obsluhu rádiostaníc pre hasičský zbor. Na cvičeniach dobrovoľných hasičských zborov sme zistili, že majú opakované ťažkosti s komunikáciou so štátnymi hasičmi, pretože ich vysielačky nie sú správne naladené. V tomto smere im dokážeme pomáhať.“

S vlastnou rádiokomunikačnou sieťou je spojená aj pravidelná údržba…

“Jedno zo zariadení máme na Kojšovskej holi, odtiaľ je krásne pokrytie. Po zime a po lete chodievame skontrolovať, či je všetko v poriadku, či nie sú uvoľnené antény, či je v poriadku batéria. Medzi rádioamatérmi sa hovorí, že čo je montované v zime alebo za veľmi zlého počasie, to funguje najlepšie. Neviem čím to je, ale je to naozaj tak. Výber lokality na umiestnenie amatérskej rádiostanice je dôležitý – musí byť odtiaľ dobré pokrytie a zároveň musí byť dostatočné izolované, aby nedošlo k poškodeniu. Samozrejme, pri zriaďovaní stanice je nevyhnutné povolenie a dodržanie platnej legislatívy.“

OZ zriadilo a prevádzkuje aj rádioklub OM3KWW, vďaka ktorému sa Marek Varga venuje mládeži, ktorá má o rádiokomunikáciu záujem.

„Bohužiaľ, záujem mladých o rádioamatérsku činnosť klesá. Mám pocit, že dnes uprednostňujú skôr textový než hlasový prejav. Tiež je potrebné získať množstvo vedomostí, naučiť sa predpisy pre rádioamatérsku prevádzku a rádiotechniku. Mládeži akoby chýbala výdrž.“

Vďaka oceneniu získal Marek Varga pre neziskovú organizáciu EmComm – záchranný rádiokomunikačný systém sumu 5 000 eur. Ako hovorí, zídu sa na rozvoj techniky, napríklad stolové vysielačky s tunermi, či antény na dosiahnutie kvalitnejších spojení s väčším dosahom.

Ďalšie články

Oceľ nesmie zmiznúť z Európy

Pred chvíľou sa skončila demonštrácia v Bruseli, ktorú organizoval industriAll s podporou Európskej oceliarskej asociácie (EUROFER).

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...