Nových antidampingových opatrení proti dovozu čínskej ocele sa dočkali 6. apríla tohto roku európski oceliari, keď Európska komisia rozhodla o uvalení trvalých ciel na oceľové zvitky valcované za tepla, ktoré sa v závislosti od jednotlivých produktov pohybujú od 18,1 do 35,9 percenta.
Európske združenie výrobcov ocele EUROFER a U. S. Steel Košice tiež žiadali uplatniť predbežné antidumpingové opatrenia aj voči Brazílii, Iránu, Rusku, Srbsku a Ukrajine.
„Niet pochýb o tom, že každá z uvedených piatich krajín používa dampingové metódy, čo poškodilo oceliarsky priemysel. Rozhodnutie o neuvalení ciel by predstavovalo pozvánku pre tieto krajiny k ďalšiemu zvyšovaniu dumpingu umelo lacných dovozov do Európskej únie a pretrvávajúcemu zvyšovaniu nadmerných kapacít ocele,“ uviedol ešte pred rozhodnutím Európskej komisie Scott Buckiso, prezident spoločnosti U. S. Steel Košice žiadajúcej dodržiavanie rovnakých pravidiel na trhu s oceľou pre všetkých.
Výzvu EUROFER-u a spoločnosti U. S. Steel Košice týkajúci sa dočasných ciel pre Brazíliu, Irán, Rusko, Srbsko a Ukrajinu však Európska komisia nateraz nevypočula. Podľa prezidenta košickej oceliarne to môže byť pre trh zničujúce, priniesť zníženie investícií do výroby ocele a negatívne sa dotknúť aj pracovných miest. Vyšetrovanie dumponovaného dovozu zo spomínaných krajín pokračuje. Komisia môže v októbri rozhodnúť, či na dovoz oceľových výrobkov z nich uvalí trvalé ochranné clá ako v prípade Číny. Európski oceliari by tak neboli vystavení ďalším rizikám.