Naši kolegovia z tímu kybernetickej bezpečnosti vyhlásili na leto súťaž pre všetkých používateľov firemných počítačov a telefónov. S cieľom zvýšiť povedomie o kybernetickej bezpečnosti vyžrebovali každý mesiac jedného z pozorných zamestnancov, ktorí identifikovali cvičný phishing e-mail a nahlásili ho pomocou tlačidla „Nahlásiť Phishing“ alebo na e-mailovú adresu: reportphishing@sk.uss.com .
K dvom výhercom bezdrôtových slúchadiel pribudol tento týždeň tretí. Za mesiac august bol vyžrebovaný Patrik Oros (na snímke vľavo): „Hneď večer sme slúchadlá vyskúšali s manželkou, ktorá sa im veľmi potešila. Sú skutočne kvalitné, veľmi dobre odfiltrujú vonkajší ruch a šum a zvuk z nich je kvalitný.“
Patrik Oros pracuje na IT: „Pri preberaní ceny sme sa smiali, že konečne aj niekomu z IT sa podarilo vyhrať.“ Keďže je „z fachu“ otázka, či sa už niekedy stal obeťou internetového podvodu, bola v tomto prípade irelevantná. Pýtali sme si aspoň radu, na čo si dávať pozor: „Internetoví podvodníci môžu nachytať hocikoho. Aj človeka, ktorý si dáva pozor každý deň. Najviac nebezpečné sú tie e-maily, ktoré sa tvária ako od kuriérskej služby. Hlavne v prípadoch, že má niekto niečo objednané, čaká na doručenie a príde mu podvodný e-mail, v ktorom si „klikne“ na odkaz.“
Slavomír Vojtko z tímu kybernetickej bezpečnosti, ktorý cenu odovzdal, nám povedal, že počas leta urobili tri simulované phishingy. Nahlásilo ich 22,32 percenta užívateľov. Ročne pošlú priemerne 12 takýchto „nachytávok“. Našťastie sa ešte v histórii podniku nestalo, aby bol nejaký užívateľ natoľko neopatrný, že by si otvoril skutočný phishing a spôsobil tak firme vážne problémy.
Aj keď sa súťaž už skončila, posielanie cvičných phishingov bude pokračovať aj naďalej. Tak sa nenechajte „nachytať“. Nezabudnite, že opatrnosti nikdy nie je dosť ani v súkromnej komunikácii.
Trendy simulovaných phishingov si viete pozrieť aj na intranetovej stránke Cybersecurity .