Rada pre konkurencieschopnosť sa na svojom zasadnutí 9. 11. 2015 v Bruseli zhodla na vážnosti situácie v európskom oceliarskom sektore a na potrebe prijať konkrétne opatrenia, ktoré pomôžu zabezpečiť dlhodobú životaschopnosť moderného európskeho oceliarstva. Berúc do úvahy výsledky diskusie, predsedníctvo Rady považuje za prioritné prijatie nasledovných konkrétnych opatrení:
- Zintenzívniť alebo začať diskusiu medzi všetkými dôležitými výrobcami ocele v rámci Výboru pre oceliarstvo pri OECD a prostredníctvom bilaterálneho dialógu EK s tretími krajinami vrátane Číny, Ruska, Bieloruska, Turecka a Indie.
- Naplno a včas využiť celý rozsah nástrojov, ktoré obchodná politika EÚ má na zabezpečenie globálne rovnakých podmienok pre svojich výrobcov v porovnaní s ich konkurenciou z tretích krajín.
- Pristupovať konštruktívne k modernizácii nástrojov na ochranu obchodu, s cieľom zefektívniť a zrýchliť ich účinnosť, zvýšiť ich transparentnosť, predvídateľnosť, efektivitu a vykonateľnosť.
- Naďalej zlepšovať prístup oceliarskeho priemyslu EÚ na tretie trhy.
- Naplno využiť Investičný plán pre Európu na zlepšenie a modernizáciu oceliarstva prostredníctvom Európskeho Investičného poradného centra a Európskeho fondu pre strategické investície.
- Využiť čo najlepšie možnosti ponúkané revidovanými Pravidlami štátnej pomoci na podporu energeticky náročných priemyselných odvetví.
- Zlepšiť konkurencieschopnosť sektorov, ktoré sú najviac ohrozené tzv. rizikom carbon leakage (odlev výroby do tretích krajín s menej prísnymi pravidlami v oblasti klímy a životného prostredia), vrátane oceliarskeho priemyslu,
- Podporiť okamžitú implementáciu Európskej energetickej únie na zaistenie bezpečnej, finančne dostupnej a klimaticky "prijateľnej" energie.
- Naplno využiť možnosti pripravovaného Konceptu obehového hospodárstva.
- Čo najlepšie využiť dostupné nástroje a zdroje EÚ, ako sú Európsky globalizačný regulačný fond a Európsky sociálny fond, na rekvalifikáciu zamestnancov a pomôcť pri ich reintegrácii na trhu práce.
Ako uviedla TASR, podľa ministra hospodárstva Vazila Hudáka, ktorý na zasadnutí zastupoval Slovensko, je možné opatrenia rozdeliť na rýchle a dlhodobejšie. Tie rýchle by mali umožniť čo najskôr riešiť situáciu, ktorá je do značnej miery spôsobená veľkým dovozom ocele z Číny. Pomôcť môže Európska komisia, ak prijme metódy, ktoré používajú napríklad USA a tiež členské štáty, ak sa dohodnú na sérii spoločných ochranných opatrení. "Ak dochádza k dampingu, čiže predaju ocele pod trhovú a výrobnú hodnotu, EÚ môže nastaviť určité clá, ktoré môžu dorovnať rozdiely na trhu," vysvetlil Hudák pre hnonline. Minister upozornil, že nejde o jednoduchú záležitosť, keďže krajiny EÚ, ako súčasť Svetovej obchodnej organizácie (WTO), sú viazané princípmi slobodného obchodu, sú však k dispozícii takzvané nástroje na ochranu trhu, ktoré sa dajú iniciovať najmä z pozície Európskej komisie, ale aj z pozície výrobcov ocele.
Pokračovaním mimoriadneho zasadnutia Rady pre konkurencieschopnosť bude špeciálna konferencia na najvyššej úrovni pre všetky dotknuté strany, vrátane sociálnych partnerov, ktorá posúdi aktuálnu situáciu a zváži politické opatrenia.