Dar košickej oceliarne pre Kliniku infektológie a cestovnej medicíny UNLP v Košiciach prišiel v správnej chvíli
Nové prístrojové vybavenie, ktoré pomôže urýchliť a skvalitniť diagnostiku pacientov na Klinike infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, symbolicky odovzdal v piatok 12. júna 2020 v prítomnosti generálneho riaditeľa Vladimíra Grešša a ďalších zástupcov tohto zdravotníckeho zariadenia prezident U. S. Steel Košice Jim Bruno.
Košická oceliareň po vypuknutí pandémie COVID-19 veľmi spontánne zareagovala a vyčlenila finančný obnos prioritne pre Kliniku infektológie a cestovnej medicíny, kde sa v Košickom kraji sústredili sily zdravotníkov na pomoc pacientov s komplikáciami počas liečby COVID-19. Zdravotníci dostali k dispozícii nový ultrazvuk aj prenosný EKG prístroj, systémy na meranie telesnej teploty nainštalované na centrálnom príjme, rampu pre imobilných pacientov, kamerové systémy do izieb, ktoré slúžia na komunikáciu zdravotníckeho personálu s pacientmi bez nutnosti ich prítomnosti na izbách, počítače, monitory, tlačiarne, multifunkčné zariadenia, notebooky i tablety s príslušenstvom, slúžiace na vedenie bezpapierovej dokumentácie, a ďalšie vybavenie v hodnote prevyšujúcej 65 tisíc eur.
„S komunitou v Košiciach sme celé roky v úzkom kontakte a preto sme po vypuknutí pandémie COVID-19 vedeli, kde bude naša pomoc najúčinnejšia. Nechali sme odborníkov v teréne, nech si vyberú, čo najviac potrebujú,“ povedal pri odovzdaní daru James Bruno. „Lekári a sestry tak budú môcť poskytovať obyvateľom regiónu kvalitnejšie zdravotné služby.“
Pomoc Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach bola jednou z viacerých iniciatív, ktorými hutnícka firma zareagovala na bezprecedentnú situáciu. Primárne však musela riešiť množstvo interných hygienických a pandemických opatrení na zabezpečenie plynulosti hutníckej výroby.
„S podobnou pandémiou koronavírusu sme sa na Slovensku ešte nestretli a museli sme flexibilne zabezpečovať diagnostikovanie a liečbu ohrozených pacientov. Vďaka našim partnerom sme nezostali v tomto vypätom úsilí sami,“ zdôraznil profesor Pavol Jarčuška, prezident Slovenskej spoločnosti infektológov. „Od samého začiatku sme museli konať veľmi rýchlo, pretože sme nevedeli, ako sa táto epidémia vyvinie, či nebudeme potrebovať ešte masívnejšiu pomoc. Chcem sa poďakovať za solidaritu, ktorá nás spojila a ktorá tiež pomohla i Slovensku byť najúspešnejšou krajinou v Európskej únii v rámci boja s koronavírusom. Podpora, ktorej sa nám od U. S. Steel Košice dostalo, nám veľmi pomohla,“ zdôraznil Pavol Jarčuška. „Všetko prístrojové vybavenie pomôže zdravotníkom na našej klinike rýchlejšie diagnostikovať a liečiť viacero pacientov, ale umožní aj lepšiu komunikáciu s hospitalizovanými infekčnými pacientmi, ktorí musia byť izolovaní na izbách. Inštalácia komunikačného zariadenia taktiež povedie k úspore osobných ochranných pomôcok.“
Počas prvej vlny pandémie, ako potvrdil a poznamenal primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP v Košiciach Martin Novotný, sa museli lekári a zdravotnícky personál naučiť nielen to, ako správne pacientov liečiť, ale aj ako postupovať, aby neohrozovali ďalších. V univerzitnej nemocnici mali zo začiatku najviac práce s testovaním, ktoré doteraz odhalilo osemnásť pozitívnych prípadov pacientov s koronavírusovou infekciou. „Ich liečba sa našťastie obišla bez umelej pľúcnej ventilácie a dnes (piatok 12. 6. 2020, pozn. red.) nie je v nemocnici na Slovensku žiaden pacient s koronavírusom. Dúfajme, že príde čoskoro čas, keď nám nepribudne ani jeden človek, ktorý je v domácom liečení.“