Vyhľadávanie:

heart

Pocit, že ste prispeli k pozitívnej zmene, je jednoducho skvelý!

Pocit, že ste prispeli k pozitívnej zmene, je jednoducho skvelý!

heart

Bývalý štipendista Matej Šelepský podporí vzdelávanie svojich nasledovníkov.

Sú momenty, ktoré vám vženú slzy do očí. To sa mi stalo pri čítaní mailu od nášho bývalého štipendistu Mateja Šelepského, ktorý písal, že po pracovných skúsenostiach v Londýne a Luxembursku momentálne žije a pracuje v Zürichu, sleduje naše dobrovoľnícke a ďalšie dobročinné aktivity a rád by nejakou formou prispel.

Matej bol štipendistom USSK v rokoch 2013-2016, kedy študoval obchodnú ekonómiu a riadenie na univerzite v škótskom Glasgowe. Po vzájomnej konzultácii sme sa zhodli, že vzdelanie otvára mladým ľuďom príležitosti a preto by aj on rád pomohol niekomu v tejto oblasti. Od správkyne Nadácie U. S. Steel Košice Slávky Tvrdoňovej prišiel tip pomôcť rodine Beáty Múdrej, ktorá po smrti manžela Pavla z Nákupu zostala sama s tromi deťmi: Filipom, Pavlom a Beou. Filip práve tento rok zmaturoval a začal študovať na Technickej univerzite v Košiciach, Pavol je študentom strednej odbornej školy a Bea žiačkou ZŠ. Určite akákoľvek pomoc na vzdelávanie či technické vybavenie tejto rodine pomôže. Matej sa im rozhodol pomôcť finančným príspevkom vo výške stoviek eur.

Pani Múdra bola zo správy aj samotného daru dojatá. „Som šokovaná, že nejaký mladý človek takto myslí na druhých a nezištne posúva pomoc. Sme za to veľmi vďační a vážime si to. Deťom do školy stále niečo treba, tak finančný dar určite zmysluplne využijeme. Veľmi si ceníme aj záujem spoločnosti U. S. Steel i to, že nás pozýva na firemné podujatia, keďže nemáme žiadnu veľkú rozvetvenú rodinu.“

Tešíme sa aj my na Vonkajších vzťahoch, kde sa okrem Štipendijného programu či Sme s vami v pravý čas roky so zanietením venujeme aj ďalším dobročinným projektom. Pomoc od nášho bývalého štipendistu si aj my nesmierne vážime a ďakujeme za ňu. Je veľmi motivujúce, pokiaľ pomoc firmy inšpiruje k dobročinnosti ďalších jednotlivcov.

S Matejom sme urobili aj krátky rozhovor.

Prečo ste sa rozhodli prispieť k dobročinnosti firmy, ktorá Vás v minulosti podporila?

„V akomkoľvek období zivota človeka je dôležité obzrieť sa späť, zodpovedať si otázky,  prečo sa človek nachádza práve tam, kde sa nachádza a neustále sa pýtať samého seba, ako viem ja pomôcť okoliu a odovzdať tu pomyselnú štafetu ďalej. Dovolím si tvrdiť, že každý človek sa v živote ocitne v obdobiach, kedy potrebuje pomoc okolia a naopak, kedy je on sám v pozícii pomôcť. Aby tento kolobeh mohol fungovať aj ďalej, ti, čo sú na rade pomôcť by to mali vedieť v správny moment vyhodnotiť. Netýka sa to v žiadnom prípade len finančnej pomoci.“

 

Zapájate sa do filantropických alebo dobrovoľníckych aktivít aj tam, kde žijete?

„Ak má človek záujem sa zapájať do dobrovoľníctva, tak práve pôsobením vo veľkých spoločnostiach ako Amazon, SWISS, alebo práve USSK je na to priam ideálna príležitosť, stačí si len vybrať z ponuky. Teda áno, spolu s kolegami sa zapájame do rôznych firemných dobrovoľníckych aktivít, od pomoci zdravotne znevýhodneným až po environmentálne aktivity.“

Prečo ste sa rozhodli pre štúdium v zahraničí?

„Jedným z rozhodujúcich faktorov bola kvalita štúdia na zahraničných univerzitách, na ktoré som sa pred desiatimi rokmi hlásil v mojom poslednom maturitnom ročníku. Taktiež to bola túžba pokračovať v štúdiu v anglickom jazyku, čo bolo pre mňa akýmsi logickým vyústením môjho študijného programu z rozšíreným vyučovaním anglického jazyka na gymnáziu v Košiciach. Akokoľvek široký pojem kvalita štúdia je, pre mňa to bolo popri prestíži univerzity taktiež úspešnosť uchytenia sa jej absolventov neskôr v práci, a to nie len na lokálnom, ale hlavne na medzinárodnom pracovnom trhu.“ 

Ako Vám pomohlo štipendium od USSK?

„Nie je žiadnym tajomstvom, že štúdium na vysokých školách v západnej Európe je finančne náročná záležitosť. To pramení z dvoch hlavných dôvodov; jedným sú poplatky za štúdium a druhým sú náklady na samotný život v zahraničí, kedy mladý maturant zo Slovenska z 'mama hotelu' musí z mesiaca na mesiac začať riešiť otázky ako nájom, a pod. Ak študent berie dennú intenzívnu formu štúdia naozaj seriózne, nie je veľmi reálne pracovať v reštauráciách po večeroch viac ako 15-25 hodín týždenne. To hodnotím z mojej vlastnej skúsenosti, samozrejme že je to veľmi individuálne. A teda tu prichádza na rad externá finančná pomoc, akou je štipendium od USSK, ktorá práve dáva študentovi možnosť sa venovať štúdiu tak, aby to viedlo k plnohodnotnému vzdelaniu, ktoré univerzita ponúka.“ 

Aké boli vaše ďalšie kroky po skončení univerzity, ako ste rozbiehali pracovnú kariéru?

„Po ukončení štúdia na univerzite som sa presťahoval zo škótskeho Glasgowa na juh do Londýna, kde som dostal pracovnú ponuku v absolventskom programe americkej spoločnosti Amazon. Mojím prvým zameraním v Amazone bol tím pre kontrolu kvality prevádzky. Po dva a pol roku v Londýne som dostal pracovnú ponuku v Amazone v Luxembursku, kde som začal pracovať ako programový manažér pre leteckú nákladnú prepravu spoločnosti ďalšie približne tri roky. Od minulého roka žijem v Zürichu, vo Švajčiarsku, kde pracujem v B2B manažmente leteckej spoločnosti Swiss International Air Lines, ktorá je súčasťou Lufthansa Group.“ 

Čo je pre mladých ľudí v zahraničí ťažké a čo možno ľahké?

„Zase by som začal tým, že je to asi veľmi individuálne a taktiež to závisí od toho, kde v zahraničí sa nachádzate, lebo nie je zahraničie ako zahraničie :). Ak by som to zase aplikoval na môj príbeh mladého Slováka pohybujúceho sa po západnej Európe, tak jedným z počiatočných ťažkosti sú určite finančné možnosti v čase, keď sa mladý človek len rozbieha, učí sa samostatnosti a zrazu sa ocitne v hlbšej vode. V takom období realita vie naozaj udrieť tvrdo a preto zase musím spomenúť, že pomoc ci už v podobe štipendia alebo aj od rodiny je vtedy pre rozbeh mladého človeka naozaj dôležitá. Na druhej strane, čo som aj odpozoroval od iných rovesníkov zo Slovenska počas mojich začiatkov v zahraničí je fakt, že slovenskí študenti majú do veľkej miery akúsi hrošiu kožu a sú cieľavedomí v prípade, že sa už na takúto cestu vydaju. Paradoxne fakt, že človek prichádza z malej krajiny, ktorú väčšina aj tak stále pozná ako Czechoslovakia alebo si ju zamieňa zo Slovinskom, neuberá mladému slovenskému študentovi na sebavedomí, ale naopak ho to ženie vpred v rozvoji a seba prezentácii.“

Ďalšie články

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...