Vyhľadávanie:

Od počítača do lesnej škôlky

Od počítača do lesnej škôlky

Lukáš Mrázko z úseku viceprezidentky pre financie strieda prácu za počítačom so starostlivosťou o lesnú škôlku. V škôlke vypestované ihličnany rozvoniavajú domácnosti počas vianočných sviatkov.

Ako sa človek od počítača dostane k pestovaniu vianočných stromčekov?
Pokračujem v tom, čo pred desiatimi rokmi „zasiali“ môj otec s krstným otcom. Môj krstný otec má skúsenosti s pestovaním poľnohospodárskych plodín, venuje sa aj včelárstvu. Myšlienka pestovať stromčeky preto prišla prirodzene. Myslím si, že dnes táto lesná škôlka existuje aj vďaka tomu, že do rozhodnutia o jej založení vložili kus srdca. Prvé roky boli naozaj náročné na starostlivosť. Približne po siedmich rokoch som prevzal starostlivosť o škôlku ja. Baví ma to a páči sa mi, že v porovnaní s prácou pri počítači je produkt - stromček hmotná, hmatateľná vec. Samotný stromček je vďačný, keďže väčšina ľudí má Vianoce rada. V tomto duchu sa nesie aj atmosféra v lesnej škôlke.

Aké druhy stromčekov u vás nájdeme?
Pestujem jedľu bielu, jedľu obrovskú, smrek pichľavý a striebornú jedličku. Jedľa biela je stredoeurópsky zástupca rodu jedle, má mäkké, nepichľavé ihličie a miernu vôňu. Podobný strom je jedľa obrovská, má tiež mäkké, nepichľavé ihličie, ktoré pri trení emituje jemnú vôňu podobnú citrusom. O smreku pichľavom si mnohí myslia, že ide o opadavý druh. Pravdou však je, že neopadáva a patrí medzi najvoňavejšie a najtrvácnejšie stromčeky. Miernou nevýhodou môže byť pichľavosť ihličia, je teda potrebná opatrnejšia manipulácia so stromčekom. Strieborná jedlička je v podstate ľudový názov pre podskupinu smreka pichľavého v striebornej, resp. svetlosivej farbe. Novinkou v škôlke sú aj jedličky, ktoré sa bežne predávajú v obchodných centrách. Vysadil som ich tento rok, vianočné obývačky teda môžu začať zdobiť o 7 - 8 rokov. V škôlke sú aj vyššie stromy, od troch do piatich metrov, o ktoré majú záujem obecné úrady či kostoly.

Priblížite nám „život“ v lesnej škôlke?
Nachádza sa tu približne 2000 stromčekov, z toho 200 malých, ktoré boli zasadené tento rok. Stromčeky potrebujú primeranú vlahu hlavne počas letných mesiacov. V škôlke je potrebné kosiť, okopávať a strihať stromčeky. V tejto lokalite je úrodná pôda, preto neboli použité žiadne hnojivá. Čo sa týka ochorení drevín, najčastejšie ide o hubové ochorenia. Keďže táto škôlka je mladá, počet stromov, ktoré napadli škodcovia zatiaľ počítam na prstoch jednej ruky. Kým stromček vyrastie na ideálnu veľkosť, prejde minimálne sedem, ideálne deväť rokov. Aby boli stromčeky čerstvé, sú vyrezané v decembri, menšia časť ihličnanov je vyrezaná vopred, väčšia časť zostáva v zemi a čaká na konkrétneho zákazníka. Až následne je vyrezaný, priamo za prítomnosti zákazníka.

Čo robíte so stromčekmi, ktoré sú menej „pekné“?
Posledné dva roky som sa stretol s trendom, že niektorí zákazníci zámerne vyhľadávajú stromček nepravidelného tvaru. Myslím, že to je z dôvodu, aby stromček, ktorý nie je úplne dokonalý, neostal „na ocot". Milo ma to prekvapilo. Časť stromčekov nevhodných na predaj putuje vo forme čečiny lokálnym výrobcom vencov, ikebán a podobne.

Aké sú najčastejšie požiadavky pri výbere vianočného stromčeka?
Zo skúseností viem, že pri výbere najviac zaváži čerstvosť stromčeka a vôňa. Pre niekoho je veľmi dôležitý symetrický tvar. Iní vyhľadávajú prirodzenosť, ak niekde vytŕča vetvička, je to výhoda. Niekto preferuje menší stromček, iný zas väčší. Zážitkom je, keď sa snažíme dostať príliš veľký a široký strom do bežného auta. Stáva sa, že zákazník zháňa stromček na štedrý deň dopoludnia.

Lukáš má vianočný stromček v interiéri už pred Mikulášom a bez problémov mu vydrží až do Troch kráľov. Na záver pridávame jeho tipy na správne uskladnenie a starostlivosť o stromček:

  • Ak bol stromček vyrezaný dlhšie ako 12 hodín pred vložením do vody, odporúčam obnoviť rez.
  • Rovnako odporúčam neodstraňovať kôru z kmeňa, môže to zapríčiniť zastavenie schopnosti absorbovať vodu.
  • Stromček umiestnime do nádoby s vodou, s výnimkou silných vonkajších mrazov.
  • Presun do interiéru realizujeme postupne, v závislosti od rozdielu medzi vonkajšou a vnútornou teplotou, odporúčam aspoň 24 hodín v chladnej miestnosti.
  • Aby ostal stromček svieži, je potrebné použiť stojan, ktorý umožňuje pridať vodu.
  • Hlavne v prvých dňoch po premiestnení do interiéru dokáže stromček spotrebovať aj 3 - 4 litre vody za deň, takže netreba zabúdať na jeho pravidelnú zálievku. Hladina by nemala klesnúť pod kmeň, aby nedošlo k uzatvoreniu pórov.
  • Stromček neumiestňujte k zdroju tepla, krbu, piecke.

Ak by ste lesnú škôlku chceli navštíviť, nájdete ju na konci Krásnej, na pravej strane tesne pred vstupom do obce Nižná Hutka.

Ďalšie články

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...