Vyhľadávanie:

Miesto, kde sa stretnú všetci

Miesto, kde sa stretnú všetci

Grantový program Spoločne pre región pomohol realizovať projekt v Nižnej Myšli

Obec Nižná Myšľa získala prostriedky z grantového programu Spoločne pre región na vytvorenie oddychovej zóny pre každého. Rozhodli sa premeniť zanedbanú parcelu, ktorú zdevastovali náletové dreviny, na miesto oddychu pre turistov, cyklistov, korčuliarov a malé deti, ktoré sa tu pohybujú s rodičmi. Výsledkom projektu je sympatické miesto pri vstupe do obce od rieky Hornád. Domáci veria, že obstojí v konkurencii počítačov a poskytne miesto na zastávku všetkým návštevníkom. Z grantu spoločnosti U. S. Steel Košice získali na realizáciu 2250 eur. „Pridali sme aj niečo navyše. Rozhodli sme sa, že svojpomocne, s prispením obce, doplníme niektoré prvky, aby sa hlavne deti zabavili. V dolnej časti obce sme totiž doteraz pre najmenších nemali žiadny areál,“ hovorí starosta obce Nižná Myšla Miroslav Sisák. Lokalitu na konci Širokej ulice blízko rieky poznajú nielen obyvatelia Nižnej Myšle, ale aj cyklisti a cykloturisti, ktorí prichádzajú po známej trase z Košíc popri Hornáde cez drevený most. Tento úsek je súčasťou cyklotrasy európskeho významu Eurovelo 11, ktorá sa práve stavia. „Aj preto sme navrhli oddychovú zónu v tejto časti, pretože chceme ponúknuť zastavenie a príjemné posedenie pri našej obci aj diaľkovým turistom. K dispozícii majú aj stojany na bicykle, lavičky,“ vysvetľuje starosta.

Realizáciu projektu mal pod palcom Matúš Lukáč, ktorý je aktivistom so záujmom o všetko dianie v obci. Nečaká, ale spoločne s rovnako zanietenými priateľmi prichádza s nápadmi, ktoré sa potom samospráva snaží realizovať aj vďaka rôznym grantovým programov. V Nižnej Myšli sa podarilo dať dokopy partiu obyvateľov, ktorým záleží na prostredí, v ktorom žijú. Sú aktívni v občianskych združeniach Dúhová stonožka či Collegium Myssle. „Na začiatku sa stretla partia kamarátov, ktorí sa v roku 2010 pustili do rekonštrukcie detského ihriska. Začala sa rozrastať a vypomáhať obci aj s organizáciou rôznych akcií. Dnes to už každý berie ako samozrejmosť a až na malé výnimky nemáme problém zorganizovať aj pracovnú brigádu. Dôležité je, že nielen združenia pomáhajú obci, ale aj obec pomáha združeniam hlavne finančnou podporou,“ vysvetľuje Matúš Lukáč, ktorý aj svoju manželku spoznal pri obecných ak­ciách. Po zverejnení výzvy programu Spoločne pre región prišla jedna z obyvateliek obce s nápadom, aby vyskúšali urobiť projekt v dolnej časti obce. V tej hornej totiž už ihrisko majú. „Do oka nám padol obecný pozemok, ktorý bol plný náletových drevín a často sa stával miestom čiernych skládok. Je blízko pri cyklotrase z Košíc do Maďarska, teda ideálne miesto aj pre turistov.“

Matúš Lukáč vníma záujem veľkých firiem podporovať komunitný život v regió­ne prostredníctvom grantových programov ako veľmi prínosný. „V našej obci sa  vďaka takýmto grantom podarilo zrealizovať už niekoľko projektov. Všetky urobili občianske združenia prostredníctvom dobrovoľníkov za podpory obce,“ hovorí. Ľudia majú záujem pomôcť, keď vidia výsledok. V hlave má už ďalšie projekty. „Cez výzvu sme žiadali príspevok na parkovú úpravu v centre, kde by sme chceli umiestniť obytný kontajner, ktorý má obec k dispozícii. Tento priestor by bol určený pre mamičky s deťmi, mohli by sa tu stretávať a vymieňať si svoje skúsenosti. Plánujeme upraviť a sprístupniť aj cestičku na Skalku, čo je atraktívna oblasť na turistiku a oddych pri rieke Olšava.“

Ďalšie články

EÚ potrebuje odolné a silné podniky

Tesne pred začiatkom maďarského predsedníctva Európskej únie, ktoré začalo v júli, sa stretli v Budapešti európski zamestnávatelia združení v BusinessEurope, aby rokovali o konkurencieschopnosti a odolnosti európskych podnikov. Republikovú úniu zamestnávateľov reprezentoval na tomto stretnutí jej prezident Miroslav Kiraľavarga.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...