Vyhľadávanie:

Kým si ľahneme „na slnko“

Kým si ľahneme „na slnko“

Je tu leto a naša pokožka je opäť naplno vystavená slnečným lúčom. Mnohí ľudia sú ešte stále presvedčení, že z letnej dovolenky by sa mali vrátiť „dochrumkava“ opálení. A práve to môže byť chyba. Pri nechránenom opaľovaní dochádza k zápalovej reakcii kože s poškodením buniek a následným potenciálnym vznikom kožného nádoru.

Chirurgickému odstraňovaniu rôznych druhov kožných a podkožných nádorov s následnou rekonštrukciou tkaniva sa venujú aj v zdravotníckom zariadení v Šaci.

Aké zmeny  na svojej koži by sme si mali všímať? Ako dokážeme  rozlíšiť, že niečo nie je v poriadku a je potrebné vyhľadať pomoc lekára? Odpovedá MUDr. Soňa Babjáková, lekárka  Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice AGEL Košice-Šaca:

„Dnes sú ľudia, hlavne vďaka internetu, dostatočne vzdelaní na to, aby pri každej podozrivej zmene na svojej koži vyhľadali dermatológa alebo plastického chirurga. Existujú dve základné skupiny kožných lézií. Do prvej patria nezhubné ložiská - napríklad pigmentové znamienka a škvrny, kožné výrastky farby kože, bradavice a podobne.  V tej druhej sa vyskytujú zhubné druhy kožných nádorov, najčastejšie ide o bazocelulárne a spinocelulárne karcinómy a o jeden z najzhubnejších nádorov vôbec - malígny melanóm. Bežnému laikovi stačí vedieť, že by si mal všimnúť hlavne zmeny na pigmentovaných znamienkach, a to náhle zväčšovanie, ostrovčekovité stmavnutie, nepravidelnosť pigmentácie alebo vznik hrbolčekov na povrchu. Pri nepigmentovaných ložiskách, hlavne u starších ľudí, ide o zmeny v zmysle šupinkatenia, vzniku drobných vriedkov a krvácania na povrchu. Čím skôr príde pacient k lekárovi, tým jednoduchšie a efektívnejšie môžeme ložisko odstrániť.“

V akých prípadoch je nevyhnutná operácia?

„Ku každému pacientovi pristupujeme individuálne. Je vhodné, ak pacient príde aj s dermatoskopickým vyšetrením od dermatológa, čo nám niekedy uľahčí rozhodovanie, aký zvolíme ďalší postup. Ak ide o neškodné typy určitých kožných lézií, tie môžeme odstrániť CO2 ablačným laserom, prípadne elektrokauterom. Keď musíme poslať odstránené ložisko na histologické vyšetrenie, pacient podstupuje chirurgický zákrok. Vo väčšine prípadov postačuje lokálna anestézia v kombinácii s premedikáciou pacienta. Niektoré menšie ložiská sa dajú odstrániť ambulantne, pri komplikovanejších alebo väčších ložiskách je vhodnejšie, ak je pacient hospitalizovaný. Takéto typy zákrokov sú plne hradené zdravotnou poisťovňou.“

Aj v tomto prípade určite platí, že najlepšie je vznikom kožných lézií predchádzať. Čo robiť v rámci prevencie?

„Jednoznačne je to ochrana pred UV žiarením aplikáciou opaľovacích krémov s ochranným faktorom 30 – 50, ktorá je u nás dosť podceňovaná. Ľudia sú stále presvedčení, že z letnej dovolenky by sa mali vrátiť poriadne opálení. A práve pri nechránenom opaľovaní dochádza k zápalovej reakcii kože s poškodením buniek a následným potenciálnym vznikom kožného nádoru. Typickým príkladom je vytvorenie zhrubnutých pigmentovaných šupinkatých ložísk najčastejšie na tvári, trupe a rukách, takzvaných keratóz, ktoré vznikajú po slnení a sú považované za prekancerózu. Veková hranica sa pritom posúva smerom nadol.“

Ďalšie články

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...