Vyhľadávanie:

Je to vo hviezdach!

Je to vo hviezdach!

Hviezdy, nočná obloha a tajomstvá vesmíru od nepamäti fascinujú ľudstvo. Náš kolega  Ľubomír Račko, manažér Data Studio Europe, je dôkazom toho, že s trochou odhodlania a trpezlivosti môže každý z nás objaviť krásu vesmíru a zdieľať ju s ostatnými. Pomocou svojej manželky a moderných technológií sa Ľubomírovi podarilo zachytiť neuveriteľné obrázky nočnej oblohy.

 Mohli by ste mi povedať, čo vás zaujalo na pozorovaní hviezd?

Ako fanúšik fyziky a kozmických javov som mal vždy blízko ku hviezdam. Mame chatu pri Dukle a tam je obloha naozaj plna hviezd. Rad som tam trávil hodiny ich pozorovaním. Na vlastné oči tam zreteľne vidíte ako „padajú hviezdy“, či ako sa vinie mliečna dráha naprieč oblohou. Svoje skúsenosti som využil aj pri pomoci s fotením nočnej oblohy svojej manželke. Fotografuje ona, ja iba pomáham. Pokúšalo ma vidieť našu najbližšiu galaxiu Andromedu, ktorá sa v lete objavuje nízko nad východným obzorom. Fotografia s teleobjektívom ju spoľahlivo odhalila. Vďaka vytrvalosti a trpezlivosti sa nám podarilo odfotiť Jupiter s jeho mesiacmi. Vďaka technickým znalostiam sme vybrali ten správny objektív pre fotoaparát a našli mobilnú aplikáciu s hviezdnou oblohou a aktuálnymi informáciami o vesmírnych objektoch. Aj vďaka tomu sme sa zdokonalili vo fotografovaní nočnej oblohy.

 Nedávno ste fotografovali kométu. Môžete sa podeliť o príbeh za týmto zážitkom? Ako sa vám podarilo zachytiť taký krásny obraz?

Fotografovať kométu sme sa pokúšali už viackrát ale bez úspechu. Košice sú príliš svetlé miesto na fotografovanie nočnej oblohy. Je potrebné nájsť tmavšiu oblasť, čiže vycestovať niekde do okolia a mať šťastie na bezoblačný večer, noc, či ranné zore. Táto kométa je naozaj zaujímavá tým, že ju je možné vidieť aj voľným okom. Slabo, ale je. To nám dalo odhodlanie, že tentokrát sa to musí podariť. Pripravili sme sa na to a čakali na vhodné počasie. To sa tento týždeň podarilo a vďaka mobilnej aplikácii sme vedeli, kde na oblohe máme kométu hľadať. Je to juhozápadný obzor po západe Slnka. Potom stačí použiť znalosti z fotenia nočnej oblohy a hlavne dobre zaostriť.

  Aké vybavenie používate na pozorovanie hviezd a fotografovanie nebeských udalostí?

Na fotografovanie používam digitálnu zrkadlovku s vysoko svetelným širokouhlým objektívom f1:1,8 18-35mm a samozrejme statív, niekedy aj diaľkovú spúšť. Fotoaparát by mal zvládať ISO 1600-3200. Občas fotím niektorý konkrétny objekt aj teleobjektívom.

  Akým výzvam ste čelili pri zachytávaní obrazov nočnej oblohy?

Technika fotenia nočnej oblohy sa dosť líši od ostatných žánrov fotografovania ale dnes sa už dá na internete nájsť dostatok výučbových videí a návodov, takže to vie zvládnuť asi každý, kto má o to záujem. Treba sa naučiť napríklad zaostriť v tme a aj postprodukciu, teda úpravu fotiek v softvéri. Obrovskou výzvou je samozrejme počasie, ktoré neviete ovplyvniť. Niektorí fotografi preto cestujú do slnečnejšieho zahraničia. Ale väčšinou fotíme na Slovensku.

  Máte nejaké obľúbené miesta na pozorovanie hviezd a čo ich robí pre vás špeciálnymi?

Hviezdy si všímame vždy, keď ich je aspoň trocha vidieť, a tešíme sa z jasných nocí aj keď práve pri sebe nemáme fotoaparát. Obľúbeným miestom na ich pozorovanie je určite dedinka  kde máme chalupu a kde sa naše intenzívnejšie pozorovania nočnej oblohy začali.

  Máte nejaké nezabudnuteľné momenty alebo objavy, ktoré ste urobili pri pozorovaní hviezd, o ktoré by ste sa chceli podeliť?

Videli sme ako vzlietajú družice Elona Muska, bol to naozaj zvláštny pohľad ako rad svetielok v pravidelných rozostupoch stúpa k oblohe. Pekné spomienky máme aj na zatmenie mesiaca, kedy sa krásne sfarbil do oranžova. Meteorické roje sú tiež niečo, kvôli čomu sa oplatí ponocovať. A polárna žiara je kapitola sama o sebe …

Ďalšie články

EÚ potrebuje odolné a silné podniky

Tesne pred začiatkom maďarského predsedníctva Európskej únie, ktoré začalo v júli, sa stretli v Budapešti európski zamestnávatelia združení v BusinessEurope, aby rokovali o konkurencieschopnosti a odolnosti európskych podnikov. Republikovú úniu zamestnávateľov reprezentoval na tomto stretnutí jej prezident Miroslav Kiraľavarga.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...