Vyhľadávanie:

Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?

Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?

Takúto pre nás hutníkov provokatívnu otázku si položili účastníci konfrencie o dekarbonizácii, ktorú organizoval Euractiv. Mali sme tam nášho zástupcu. Prečo je v súčasnosti dekarbonizácia pre hutnícky priemysel taká veľká výzva ? Vysvetľoval náš GM pre stratégiu Juraj Sabol. Hovoril o nižších maržiach v oceliarstve za posledných desať rokov a súčasne o obrovskom tlaku na vysoké investície. Pritom importy sa zdvojnásobili z 15 miliónov ton na 30 miliónov ton. Dováža sa zo zemí z nižšími standardmi.

Vysvetľoval prečo má zmysel priemysel podporiť. Celá Európa sa totiž potrebuje pretransformovať k nízkouhlíkovým technológiam. Len pre potreby veterných elektrární  bude potrebných  5 mil ton ocele ročne.

Bola by škoda ak by táto oceľ prišla z krajín mimo Európy, kde by ju zrejme vyrobili menej šetrným spôsobom.

Celú diskusiu môžete vidieť na :

 https://euractiv.sk/section/dekarbonizacia-priemyslu/video/dske21-den-2-ocitne-sa-slovensky-priemysel-na-europskej-periferii/

 

Diskutovali:

  • Mette Koefoed Quinn, vedúca oddelenia implementácie ETS a IT, Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre oblasť klímy  
  • Milan Zvara, riaditeľ odboru politiky znižovania emisií skleníkových plynov, Ministerstvo životného prostredia SR 
  • Juraj Sabol, generálny manažér pre stratégiu a riadenie projektov, U. S. Steel Košice
  • Kateřina Davidová, výskumníčka, Inštitút pre európsku politiku EUROPEUM

Ďalšie články

EÚ potrebuje odolné a silné podniky

Tesne pred začiatkom maďarského predsedníctva Európskej únie, ktoré začalo v júli, sa stretli v Budapešti európski zamestnávatelia združení v BusinessEurope, aby rokovali o konkurencieschopnosti a odolnosti európskych podnikov. Republikovú úniu zamestnávateľov reprezentoval na tomto stretnutí jej prezident Miroslav Kiraľavarga.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...